Doğum günü kutlamak

Soru : Doğum günü kutlayan kişilere nasihatiniz nedir?

Cevap : Doğum günü kutlamaları müslümanlara kâfirlerden gelmiş olan bir âdettir. Bu kutlamaları ne Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ne sahabeler ne de ondan sonra gelen tabiînler yapmıştır ve islam’da bilinmeyen bir âdettir. Doğum günü kutlayan kişi kafirlere benzemiş olur. İbn Ömer radıyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur :  “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.” (Ebu Dâvud 4031). Bu yüzden kafirlere benzememek lazımdır.

Kişi kendisine müslümanları örnek alıp onlara benzemeye çalısması gerekir. Allah’ın en sevdiği kulu olan Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bu kutlamaları yapmamışsa, o halde bizimde yapmamamız gerekir. Nitekim Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur :  “Yolların en hayırlısı Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem)’in yoludur.” (Muslim 867). Ve şöyle buyurmuştur  “Kim bizim dinimizde olmayan bir şey yaparsa o merduttur, makbul değildir.” (Buhari 2697, Muslim 1718).

Âdet haline getirilen ve her yıl yapılan bir kutlama bayram günü olarak sayılır, kişi bunu kabul etsede etmesede. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Medine’ye geldiğinde insanların bir çok bayramları olduğunu gördü ama islam’da sadece iki bayram günü olduğunu -Ramazan ve Kurban bayramı- ve diğer bayram günlerinin terk edilmesi gerektiğini söyledi. (Ebu Davud 1134).

Bu yüzden dikkat edelim, kâfirlere özenmeyelim. Bu dünyaya niye geldik, ne için yaratıldık, ne zaman öleceğiz, bunların hepsini düşünmemiz lazım. Hayatımızı Allah’a taatlerde mi kullanıyoruz, mallarımızı Kur’ân kursları açmak, mescidlere yardım etmek, ilim öğrencileri yetiştirmek için mi, yoksa (bu kutlamalar gibi) israf yapıp fuzuli işler için mi harcıyoruz. Kendimizi bu sorularla muhasebeye çekelim.

{ De ki (Ey Muhammed !) : “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” } (Al-i İmrân Suresi /31. ayetin meali). Bu ayette geldiği gibi bizler Peygamberimize tabi oluyoruz. Bu yüzden Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem doğum günü kutlaması yapmadığı için bizlerde yapmıyoruz.

İbrahim Yılmaztürk Hoca
www.telegram.me/ilimDersleri

Diğer Yazılar

Kitabul iman – İbn Ebi Şeybe

1) Kitabın ismi Bu kitabın ismi “Kitab-ul iman”dir. 2) Yazarın hayatı ve şahsiyeti Bu kitabı Ebu Bekir bin Abdullah bin Muhammed bin Ebi Şeybe