Soru: Değerli Hocam! Allah sizleri muvaffak kılsın. Bir kişinin tekfiri (dinden çıkması) hakkında kim hüküm verebilir?

Cevap: Bu hükmü veren ilim ve basiret ehlidir. Onlar ki ahkamları bilirler ve yerli yerince hükmederler. Fakat avam, öğrenciler veya heva ehli bunu yapamazlar. Bilakis bunun hükmünü veren ilim ve basiret ehlidir. Bir kişi iman ettikten sonra onun küfrü hakkında hüküm verecek olan ilim ve basiret ehlidir. Özel bir kişiyi tekfir etmek konusuna gelince hakim ona karşı ikameti hüccet yapmak zorundadır. Çünkü belki de onun özrü vardır, belki tevil yapıyordur. Belli bir kişi, hakim kararı olmadan tekfir edilmez. Şeriata uygun bir mahkeme kurulması zorunludur. Fakat genel olarak: ‘Bir kişi bunu yaparsa kafirdir, kim Allah’tan başkasına dua ederse, kim Allah’a şirk koşarsa, kim Allah’tan başkası için kurban keserse kafirdir‘ demek doğrudur. Genel olarak tekfir yapılabilir. Fakat özel bir kişiye bu tekfiri indirecek olursa, hayır! O hakim yanında tekfir olunur. Çünkü belki özürü vardır. Belki cahildir, belki bu küfrü yapmaya zorlanmıştır, belki onun bir özrü vardır. Öyleyse özel bir kişiyi tekfir etmek için hakim yanına gitmek bir mecburiyettir.

Diğer Yazılar

Adaletli Hükümdar: Nureddin Mahmud Zengi

Nureddin Mahmud Zengi Kimdir ? Nureddin Ebul Kasım Mahmud bin İmaduddin et-Turki es-Selçuki. İslam sancağını ölene kadar yükseklerde tutan adil, dindar ve cesur hükümdar.

Tesettürlü Kadın Yüzünü Örter

Yüce Allah zinaya yol açan ve ona sebep olan her şeyi yasaklamıştır. Örneğin kadının dışarıya açık çıkmasını yasaklamış ve şöyle buyurmuştur: { Evlerinizde oturun.

Hanım kardeşlerimiz için konular

Tesettür – Kadının erkeklerin karşısına çıkması– Kadınların açılıp saçılması ve süslenmenin haram olması– Tesettürlü kadın yüzünü örter– Bayanların yüzlerini örtmeleri ile ilgili Hanefi alimlerinin