kronik hasta oruç

Soru :

Kronik hasta olan ve oruç tutamayan kişi Ramazan oruçları için ne yapması gerekir?

Cevap:

Böbrek yetmezliği, şeker hastalığı gibi devamlı hasta olan kişiler tutmadıkları günlere karşılık fidye vermeleri gerekir. Bu fidye doğrudan para olarak değil, gıda şeklinde verilir çünkü Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in zamanında para vardı ama oruç fidyesi gıda olarak veriliyordu. Allah azzevecelle şöyle buyurmuştur : { Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. } Bakara suresi, 184. ayetin meali.

Bu durumda olan kişi, tutamadığı her güne karşılık bir buçuk kilo (1.5 kg) un, nohut, pilinç veya buna benzer gıdaları fakirlere vermesi gerekir. Bunun miktarı bir ay için 45 kilodur. Zorunlu olmamakla beraber, fakirlerin halleri gözetlenip fidyeyle beraber yağ, salça veya biraz et gibi ürünler vermek güzeldir çünkü maksat fakirleri doyurmaktır.

Bunun hepsini birden veya parça parça verebilir. Bir tek fakire verebilir veya birden fazla fakir arasında paylaşabilir. Kendisi pişirip dağıtma imkanıda vardır. Son olarakta bütün bunları yapmak için başka bir kişiyi görevlendirebilir.

İbrahim Yılmaztürk Hoca
www.telegram.me/ilimDersleri

Diğer Yazılar

Kitabul iman – İbn Ebi Şeybe

1) Kitabın ismi Bu kitabın ismi “Kitab-ul iman”dir. 2) Yazarın hayatı ve şahsiyeti Bu kitabı Ebu Bekir bin Abdullah bin Muhammed bin Ebi Şeybe