Evliyalar ölüleri diriltebilir mi?

Soru: Ölüleri diriltmek evliyaların kerametlerinden midir?

Cevap: Bu iş, (bazı) resullerin mucizelerindendir ve bütün resuller için de geçerli değildir. Hatta Allah’ın, genel olarak ölüleri sadece Meryem oğlu İsa aleyhisselam için dirilttiğini biliyoruz.

Evliyaların kerametleri ise belli başlı işlerde, [sınırlı şekilde] olabilir. Mesela birisinin yolculukta bineği öldüğünde ve ölen hayvanını diriltmesi için dua ettiğinde, Allah onu şehre ulaştırana kadar bineğini diriltir. [Kerametler] buna benzer şekildedir. Tabiinden birisinde de bu olayın gerçekleştiği anlatılır. Ama bu keramet genel şekilde değildir. (İsteyen sınırsız bir şekilde bunu gerçekleştiremez.)

Bu konuda dikkatli ol! Aldatılma ve hileye düşme! Evliya olduğu iddia edilen bir kişi gelip “Ben ölüleri diriltiyorum” diyor. Peki bunu nasıl yapıyor? (Örnek olarak) Bir koyuna narkoz iğnesi veriyor. Bu iğnenin etkisi bitmek üzereyken: “Ey koyun! Allah’ın izniyle diril.” diyor. İğnenin etkisi bittiğinde de koyun hareket ediyor. İşte bu gibi ve buna benzeyen yalancılar, bu tür (aldatmalı) işler yapabilirler.

Kaynak : Silsiletul Ligaât elBab elMeftuh 226

 السؤال: هل من كرامات الأولياء: إحياء الموتى؟

الجواب: هذه من آيات الأنبياء، وليس كل الأنبياء أيضاً. بل لا نعرف أن الله أحيا الأموات على سبيل العموم، إلا لعيسى بن مريم عليه الصلاة والسلام، وأما كرامات الأولياء فربما تكون قضية معينة يكون الإنسان مثلاً ماتت راحلته فدعا الله أن يحييها حتى توصله البلد، أو ما أشبه ذلك. فهذا يذكر عن بعض التابعين أنه حصل له مثل هذا، وأما على سبيل العموم فلا. انتبه! لا يكون في هذا تغرير وخداع، يأتي إنسان من الذين يدعون أنهم أولياء ويقول: أنا أحيي الموتى. كيف؟ فيعطي الشاة إبرة بنج وإذا قارب انتهاء المفعول البنج، قال: أيها الشاة احيي بإذن الله، وإذا انتهى البنج تحركت; لأنه يوجد من هؤلاء الكذبة من قد يصنع مثل هذا

المصدر: سلسلة لقاءات الباب المفتوح > لقاء الباب المفتوح [226] العقيدة > مسائل متفرقة في العقيدة

Diğer Yazılar

Adaletli Hükümdar: Nureddin Mahmud Zengi

Nureddin Mahmud Zengi Kimdir ? Nureddin Ebul Kasım Mahmud bin İmaduddin et-Turki es-Selçuki. İslam sancağını ölene kadar yükseklerde tutan adil, dindar ve cesur hükümdar.