Soru :

Ben hamile bir kadınım ve bu Ramazan ayı maalesef oruç tutamıyorum. Bu günlerin kefaretini nasıl vereceğim? Her gün için belli bir miktar bir fakir mi doyurmak gerekiyor? Bazıları diyor ki bir ay orucu kaza etmem gerekir.

Cevap:

Cevap vermeden önce şunu bilmeniz gerekir: Hamile olan veya emziren her kadın oruç tutamaz diye bir şey yok. Ancak bu kişilere, zorlandıkları taktirde, kendileri veya çocukları için zarar gelecekse oruç tutmamaları için ruhsat vardır. Zararın olup olmama konusunu güvenilir müslüman doktorlara danışmaları gerekir.

Oruç tutamadıkları taktirde, bu günleri ilerde kaza ederler ve kefaret vermezler (fidye vermezler) çünkü hamile veya emziren kadın hasta kişiye kıyas edilir. Hasta kişiler ise tutmadıkları orucu kaza ederler. Üç görüş arasında racih olan mezhep budur. Ali ibn Ebi Tâlib radıyallahu ‘anhu, Ebu Hanife, İbn Baz, İbn Useymîn ve Lecne Daime (al ifta) bu görüşü seçmiştir.

Oruç tutamadığınız günleri hesap edin ve not alın. İlerde size oruç tutmak nasip olduğunda bunları kaza edersiniz. Oruç büyük bir ibadettir, sağlıktır, berekettir, Allah’a yaklaştırır, bunuda unutmamanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

Allah azzevecelle’ye sizlere bu doğumu kolaylaştırması için, ve çocuğunuzu ümmete faydalı ve âlim kılması için dua ediyoruz.

İbrahim Yılmaztürk Hoca
www.telegram.me/ilimDersleri

Diğer Yazılar

Kitabul iman – İbn Ebi Şeybe

1) Kitabın ismi Bu kitabın ismi “Kitab-ul iman”dir. 2) Yazarın hayatı ve şahsiyeti Bu kitabı Ebu Bekir bin Abdullah bin Muhammed bin Ebi Şeybe