Soru : Kardeşlerden birisinin, hariciye mezhebi hakkında soruları var: Bu mezhebin kurucusu kimdir? Ne zaman yaygınlaştılar? Onlara karşı direnen bir halife var mıdır?

Cevap: Hariciler; Müslümanların yöneticilerine karşı ayaklanan, onlara itaatsizlik eden, müslümanlara karşı savaşan, küfür veya şirk seviyesinde olmayan büyük günahları ve hataları işleyen müslümanları tekfir eden kimselerdir. Böylece onlar şu iki suçu beraber işlerler:
1 – Şirk seviyesine olmayan büyük günahtan ötürü (bir müslümanı) tekfir etme suçudur.
2 – (Yönetime) itaatsizlik edip toplumu bölme suçudur.
3 – Üçüncü bir suç daha vardır ki o da, Müslümanları öldürmektir.

Nitekim Resûlullah ﷺ haricilerin, iman sahibi kişilere karşı savaşıp putperestlere hiçbir şey yapmadıklarını haber vermiştir. İşte bu, onların tavrıdır. Onları her zaman müslümanlara ve İslam toplumlarına musallat olmuş şekilde bulursun.

Onlarla ilk savaşan ise, müminlerin emiri Ali Bin ebi Talib radıyallahu ‘anhudur. Onun ardından da sonraki halifeler ve yöneticiler onlarla savaşmaya devam etmiştir. Nitekim Resûlullah ﷺ şöyle buyurmuştur: “Onlardan bir grup ne zaman peydah olsa kesilirler.” ( Yani fitneleri engellenir, öldürülür yada öldürülmeyi hak ederler). Hamdolsun ki Allah, onların fitnesini söndürecek birilerini var eder.

Kaynak : https://www.alfawzan.af.org.sa/ar/node/13287أحد الإخوة يسأل : عن مذهب الخوارج ، من هو زعيم هذا المذهب ، ومتى انتشر، وهل قاومه أحد من الخلفاء ؟

  الخوارج هم الذين يخرجون عن طاعة ولي أمر المسلمين ، يشقون عصا الطاعة ، ويقاتلون المسلمين ، ويكفرون المسلم بالمعصية التي دون الشرك ، الكبيرة التي دون الشرك يكفرونه بها ، فهم يجمعون بين جريمتين ، جريمة التكفير بالكبائر التي دون الشرك ، وجريمة شق عصا الطاعة وتفريق الجماعة ، وجريمة ثالثة وهي قتل المسلمين ، أخبر صلى الله عليه وسلم أن الخوارج يقاتلون أهل الإيمان ويدعون أهل الأوثان ، وهذا دأبهم في كل زمان تجد تسلطهم على المسلمين وعلى مجتمعات المسلمين ، وأول من قاتلهم أمير المؤمنين على بن أبي طالب رضي الله عنه ، ثم توالى من بعده الخلفاء وولاة الأمور في قتالهم ، فقد قال صلى الله عليه وسلم عنهم :     كلماظهر منهم قرن قُطِع  ، والحمد لله ييسر الله لهم من يخمد فتنتهم . نعم

Diğer Yazılar

Kitabul iman – İbn Ebi Şeybe

1) Kitabın ismi Bu kitabın ismi “Kitab-ul iman”dir. 2) Yazarın hayatı ve şahsiyeti Bu kitabı Ebu Bekir bin Abdullah bin Muhammed bin Ebi Şeybe