konuşma adabı

Büyük tabiinlerden ‘Atâ ibn Ebî Rabâh rahimahuLlah şöyle dedi :

Bir delikanlı bana bir hadis anlattığında, onu sanki o hadisi daha önce hiç duymamış gibi dinliyorum. Halbuki ben o doğmadan önce bu hadisi duymuştum.


Şeyh Abdurrahman es Sa’di rahimahuLlah şöyle dedi :

Sana birisi din ile ilgili veya dünyalık bir söz söylediğinde : O sözden haberdar olsan bile onu tartışmaman (yani bildiğini göstermek için sözünü kesmemen) güzel edeptendir. Muhatabına karşı, sanki o sözü sana söylemeden önce hiç duymamış gibi ol. Bu sözlerden faydalandığını muhatabına göster. Hikmetli insanlar bu şekilde yaparlar. Böyle yapmanın faydaları ise : Söz sahibini mutlu eder ve ona güven verir. Senide kibirden (kendini beğenmekten) ve kötü edepten korur. Çünkü bir söz söyleyenin sözünü tartışmak kötü edeplerdendir.


Diğer Yazılar

Tesettürlü Kadın Yüzünü Örter

Yüce Allah zinaya yol açan ve ona sebep olan her şeyi yasaklamıştır. Örneğin kadının dışarıya açık çıkmasını yasaklamış ve şöyle buyurmuştur: { Evlerinizde oturun.

Hanım kardeşlerimiz için konular

Tesettür – Kadının erkeklerin karşısına çıkması – Kadınların açılıp saçılması ve süslenmenin haram olması – Bayanların yüzlerini örtmeleri ile ilgili Hanefi alimlerinin sözleri –