Tekâsür suresinin tefsiri

Tekâsür suresinin kısa tefsiri

1/8 – “Çokluk kuruntusu sizi o derece oyaladı ki, nihayet kabirleri ziyaret ettiniz.” Dünya ve dünya nimetlerinin sevgisi, sizi ahireti aramak ve gözetmekten alıkoydu. Bu durum uzun süre devam etti, nihayet ölüm gelip çattı ve siz kabirlere gittiniz de kabir halkından oldunuz?!

Hayır! Yakında bileceksiniz! Elbette yakında bileceksiniz!” Hasan-i Basrî der ki: “Bu tehdit üstüne tehdittir.

Gerçek öyle değil! Kesin bilgi ile bilmiş olsaydınız…” Eğer kesin bir bilgiyle bilseydiniz, çokluğunuz sizi âhiret yurdunu aramaktan alıkoyup oyalamazdı.

(Orada) mutlaka cehennem ateşini görürdünüz.” “Sonra âhirette onu çıplak gözle göreceksiniz .” Allah, onları bu durumla tehdit eder. Bu, karardığında her mukarreb meleğin ve her peygamberin dehşet ve ürperti den ürpertiden dolayı dizleri üstü yığılıp kalacağı bir ateşi görmedir.

Nihayet o gün (dünyada yararlandığınız) nimetlerden elbette ve elbette hesaba çekileceksiniz.” Sonra o gün, andolsun ki Allah’ın size lütfettiği sağlık, huzur, rızık ve diğer şeylerdeki nimetlere şükredip şükretmediğinizinden hesaba çekileceksiniz.

Diğer Yazılar

Kelamcılar kimlerdir?

Soru: Değerli hocam, birçok âlimden duyduğumuz ve okuduğumuz kelamcılar ve felsefeciler kimlerdir? Onların uğraştıkları kelam nedir? Bu konu hakkında bizi bilgilendirir misin? Allah size

Namazda eller kaç defa kaldırılır?

Soru : Namazda eller kaç defa kaldırılır? Cevap: Bu konuda alimler arasında ihtilaf vardır. Ama tercih edilen görüşe göre namaz içerisinde dört yerde eller kaldırılır.

Doğum günü kutlamak caiz mi ?

Soru : Doğum günü kutlayan kişilere nasihatiniz nedir? Cevap : Doğum günü kutlamaları müslümanlara kâfirlerden gelmiş olan bir âdettir. Bu kutlamaları ne Resûlullah (sallallahu aleyhi ve